Hopa
+C

Yük.: +10°

Düş.: +

Pe, 21.04.2016

HABERLER


08

             Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen bölge ekonomisi istişare toplantısına katıldı.

Hopa TSO Atatürk Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdogan, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek ve Meclis Üyeleri, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer STK temsilcileri, bölgedeki iş adamları ve sektör temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hopa TSO Yön. Krl. Bşk. AKYÜREK Hopa’nın ticari açıdan gelişip büyümesi noktasında talep ve beklentilerini dile getirdi. Oda Başkanı yaptığı konuşmada, DTS Ofisinin Hopa’da açılması, Hopa Limanı içerisinde Serbest Bölge kararının çıkartılması, OSB konusundaki talebin ihracatçı açısında sağlayacağı faydalar göz önünde bulundurularak desteklenmesi, Hopa’nın Kars Cazibe Merkezi’nin deniz ayağı olarak gündeme alınması, Hopa-Batum Demiryolu projesinin uluslararası ilişkiler açısında sürekli gündemde tutulması, Kemalpaşa’da ilçesindeki tekstil sektörünün desteklenmesi, Hopa-Poti Limanları arasında gemi seferlerinin başlatılması ve bu kapsamda ihracatın devlet tarafından desteklenmesi, Nakliye sektöründe hizmet bedelinin ihracat kapsamında değerlendirilmemesi, Tırların uygunluk belgesinde yakıt depolarının TSE onaylı olmasına rağmen Gümrük kapılarında sorun yaşamaları gibi konuları dile getirerek bu konularda adımlar atılmasını talep etti.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil KIŞLA yaptığı konuşmada Hopa-Poti arası demiryolu projesinin TCDD Etüt Dairesi tarafından 2015 yılında hazırlanan Fizibilite raporundan bir bölümü paylaşarak projenin uzun vadedeki getirilerine değindi. Serbest Ticaret Bölgesi ve Sınır Ticaret Merkezi yönündeki tespitlerini ifade eden vekil bu adımların Artvin içinde atılmasını talep etti.   

TC Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, yaptığı konuşmasında, "Türkiye'ye 2002'ye kadar sadece 15 milyar dolar yabancı sermaye gelmişken son 15 yılda bu rakam ülkemizdeki istikrar sayesinde 187 milyara ulaştı." dedi. Bakan Yardımcısı Metin, Hopa Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenen bölge ekonomisi istişare toplantısında, Artvin'in tarihi, doğal güzelliği, insanı ve potansiyeliyle Türk ekonomisi için önemli bir il olduğunu belirterek, il dışındaki çok sayıda Artvinlinin de ülke ekonomisi için önemli katma değer oluşturduğunu söyledi.

            Metin, 2001 yılında her gün yarının ne olacağını bilmeden yaşayan bir ülke bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Gelecekten ümidini kesmiş bir topluluk vardı. Faizlerin en yukarılara çıktığı, ülke ekonomisinin yerle bir olduğu bir dönem yaşadık. Böyle bir dönemde iktidara geldik ve ülkemizin ekonomik refahı için atılması gereken adımları attık ve 15 yılda ülkemizi dünyanın 16 büyük ekonomisi arasına soktuk. Türkiye'ye 2002'ye kadar sadece 15 milyar dolar yabancı sermaye gelmişken son 15 yılda bu rakam ülkemizdeki istikrar sayesinde 187 milyara ulaştı."

            Türkiye'nin bugün dünyanın en önemli şirketlerinin üretim merkezi haline geldiğine işaret eden Metin, dış sermayenin Türkiye'nin potansiyelini gördüğünü ve gelip yatırımını yaptığını söyledi. Metin, Türkiye'nin yüzde 11,1 büyümesinde ihracat ve yatırımın payının çok önemli olduğunu vurguladı.

            Türkiye'nin Gürcistan'a yaptığı ihracatın 1 milyar 100 milyon dolar, ithalatın da 200 milyon dolar olduğunu kaydeden Metin, böyle bir konjonktürde Gürcistan'a sınır il olan, aynı zamanda Kafkaslar ve Asya'ya açılan kapı konumundaki Artvin'in bu ticaretten daha fazla pay alması gerektiğini ifade etti.

Kendinden önce yapılan konuşmalara dair değerlendirme yapan Bakan yardımcısı konuşmasını ‘DTS Ofisi talebi değerlendirildiğinde Ekim ayında Bakanlık personeli Artvin ziyareti gerçekleştirdi ve saha çalışması yaptı. Sonuç olarak kullanılan TAREX sistemindeki risk analizleri ile ilgili düzenleme yaptık. Ekim ayı sonrası hiçbir Hopalı firma denetime maruz kalmadı. Serbest bölgenin avantajları var elbette ama bunun en önemli şartı yatırımcı talebi olmasıdır. Gerekli şartlar sağlanırsa bu talep başımızın üstünde. Sınır ticareti burası için gerekli değil çünkü Gürcistan ile zaten serbest ticaret anlaşması mevcut. Aynı avantajlarda zaten sağlanıyor. Ekonomi bakanlığı ekonomik yapısı ile gereken desteği sağlayacak hareket kabiliyetine sahiptir.  Sınır giriş çıkışlarında 180 günde 90 gün uygulaması hakkında burada bilgim oldu. Kemalpaşa’daki ticarete olumsuz etkisi olmasını tatbiki istemeyiz. Konu hakkında teknik incelemeyi yapacağım ve gereken adımları atarız. Standart depo uygulaması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuda çalışma yaptı. Sarp sınır kapısı modernizasyonu tamamlamadıktan sonra Yakıt istasyonu açılacak ve 900 litre uygulamasına geçilecek.’ İfadeleri ile tamamladı.  

            Artvin Valisi Ömer Doğanay da toplantıda konuşulanların sözde kalmayıp uygulanması için gerekenleri yapacaklarını belirterek, bundan sonra Artvin ve bölge ekonomisinin daha da büyüyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

            Konuşmaların ardından geçilen soru cevap bölümünde sektör temsilcilerinin özellikle lojistik sektörde karşılaştıkları sorunlar, talepler ile çözüm önerileri görüşüldü.

Program sonunda Bakan Yardımcısı Fatih METİN’ e Valilik tarafından plaket, Hopa TSO tarafından Hopa Bebeği, Hopaspor tarafından da forma verildi.

Okunma Sayısı: 791
resim