Hopa
+C

Yük.: +10°

Düş.: +

Pe, 21.04.2016

HABERLER


13

 T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sn. Fatih METİN’ in katılımı ile 9 Ocak tarihinde Hopa TSO ev sahipliğinde yapılan Ekonomi İstişare Toplantısında katılımcıların talebi toplantıda Balkan Yardımcısına ilettiği Serbest Bölge konusunda T.C. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulan bir heyet ilçemize gelerek serbest bölgeler hakkında üyelerimize bilgiler verdi.

 

12 Ocak Cuma günü Hopa TSO Meclis Salonunda yapılan ve ilçemizde faaliyet gösteren ihracatçı üyelerinin katıldığı toplantıda Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuzhan BERBER, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Kadriye Sevgin GÜNGÖR, Ekonomi Bakanlığım İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Ümit ATEŞAĞAOĞLU sunum gerçekleştirdi.

 

Toplantının ilk bölümünde katılımcılar faaliyet alanları hakkında ve olası serbest bölge kurulması durumunda burada gerçekleştirmeyi planladıkları ticaret faaliyetleri hakkında bilgi verdiler. Daha sonra yapılan sunumlarda gümrük alanı dışı kabul edilen ve gümrük mükellefiyeti bulunmayan, harç mükellefiyeti bulunmayan, her türlü sınai ve ticari faaliyetin yapılabildiği, bürokratik işlemlerin tek elden yapıldığı, üretim ve ticaret-lojistik hizmetlerin verildiği Bakanlık kararı ile kurulan Serbest Bölgelerin kuruluş prosedürleri ve ihracat yapmak isteyenlere sağladığı avantajlar hakkında bilgiler sunuldu.

 

Sunumlar esnasında katılımcıların Serbest Bölgelere dair sorularını da yanıtlayan Daire Başkanı ve diğer uzmanlar toplantı sonrası Bakan yardımcısına hediye edilen Hopa Bebeklerinin Halk eğitim Merkezindeki atölyesini ziyaret etti. 

Okunma Sayısı: 882
resim