Hopa
+C

Yük.: +10°

Düş.: +

Pe, 21.04.2016

HABERLER


01

Hopa Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri “Dünya Kalp Günü etkinliği doğrultusunda Hopa Toplum Sağlığı Merkezi olarak halkımızın bilgilenmesi amacıyla broşürler dağıttı ve farkındalık oluşturmak için kırmızı kurdeleler takıldı.

Başkan Mehmet Bey Yeni standımızla ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. Standımız için sponsorluğumuzu üstlenen Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Osman AKYÜREK’e  desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Osman AKYÜREK Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet beye sağlık ekibine toplumun en önemli konusu olan kalp ve damar hastalıklarına dikkat çekmek için yaptıkları bu çalışmaları yakından takip ediyoruz yaptıkları tüm çalışmalar için kendisine ve ekibini çok teşekkür ediyorum dedi.

Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı gibi risk faktörleri kroner kalp hastalıklarını tetikliyor. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülüyor.

Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği, 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması öneriliyor.

Kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması, kendinizin ve ailenizin kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini en aza indirmek için dikkat etmesi gerekenler;


1: Sağlıklı beslenin,
2: Düzenli fiziksel aktivite yapın,
3: Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
4: Alkol kullanmayın,
5: Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,
6: Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,
7: Kan basıncınızı öğrenenin,
8: Kan şekerinizi öğrenenin,
9: Kan lipitlerinizi öğrenenin.
10: Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun

Okunma Sayısı: 329
resim