Hopa
+C

Yük.: +10°

Düş.: +

Pe, 21.04.2016

HABERLER

Entries for Ocak 2019

31
GÜMRÜK AÇILIŞI VE H1N1 GRİP VAKASI
    Videoyu izlemek için tıklayınız ..
31
2019 YILI OCAK AYI MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

          Hopa TSO 2019 yılı Ocak ayı Meslek komiteleri toplantılarını oda meclis toplantı salonunda komite temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirdi. Meslek komitesi toplantıların gündem maddeleri, 2019 yılının değerlendirilmesi, Coğrafi işaret tanıtımı seminerin değerlendirilmesi, Gürcistan ziyaretin değerlendirilmesi, Gümrük açılışının değerlendirilmesi, 2019-2023 Stratejik planın çalışmaları değerlendirilmesi ve komite üyelerin görüş ve talepleri alınması maddeleri değerlendirildi.

[Devamını oku...]

30
KOMŞU ÜLKE GÜRCİSTAN'DA H1N1 GRİBİ

 Gürcistan Cumhuriyetinde son dönemde artan ve halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü vakaları hakkında Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK değerlendirmelerde bulunarak Gürcistan’a ziyarette bulunacak iş insanları ve tüm vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

[Devamını oku...]

29
HOPA TSO GÜRCİSTAN TİFLİS’TE ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU

 

Sınır komşusu Gürcistan ile hem ekonomik hem de kültürel ilişkilerin geliştirilmesini sürekli hedefinde tutan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası daha önce ertelenen Gürcistan ziyaretini 24-25 Ocak tarihlerinde gerçekleştirerek bir dizi önemli temasta bulundu.

Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Başkan Yardımcıları Okan Poyraz ve Şükrü Aydemir, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Arslan, Meclis Üyesi İsmet Başar ve Kemal Gazioğlu, Oda Genel Sekreteri Hamdi Yıldırım ve Oda Üyesi Zeki Akbıyık’tan oluşan heyet Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası, GÜRTİAD ve T.C. Tiflis Büyükelçiliği ziyaretlerini gerçekleştirdi. Heyete iki günlük program süresince Gürcü iş insanı ve  Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mamuka SKHVİTARİDZE eşlik etti.

Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası Ziyareti:

Hopa TSO heyeti Tiflis Programının ilk ziyaretini Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odasına gerçekleştirerek Başkan Nino Chikovani ile görüştü. İki odanın üyeleri üzerinde ticari ilişkilerin geliştirilebilmesi noktasında üstleneceği sorumluluk ve birlikte atılabilecek adımların konuşulduğu görüşmede ziyaret heyeti kendini tanıttıktan sonra ev sahibi Oda Başkanı faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

1,5 milyon nüfusu bulunan Tiflis’te Ticaret ve Sanayi Odasında 38 farklı meslek grubu bulunurken üyelik zorunlu değil. Başkan Chikovani ‘Çin ile yapılan anlaşma sayesinde Gümrük tarifelerinin kalktığını ve ciddi bir ticaret potansiyeli yakalandığını ifade ederek Çin’de ofis açtıklarını ifade etti. Bunun yanında oda olarak yürütülen faaliyetler kapsamında Gürcistan’da iş yapmak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti sağladıklarını ve yabancı firmaların ortaklık yapmak istediği Gürcü şirketler hakkında finansal araştırmalar yaparak güvenirlilik noktasında bilgi sağladıklarını paylaştı.  Sektör olarak inşaat ve buna bağlı ticari faaliyetlerde bazı noktalarda sorunlar yaşandığını asansör kurulum ve sonrası hizmetler ile mobilyacılık sektöründe ticari köprüler kurulmasına ihtiyaçları olduğunu paylaştı. Özellikle iki sektör konusunda Tiflis’te yapılacak çalışmalara Hopa TSO üyelerini de davet edeceklerini belirterek iş bağlantıları kurulmasının iki ülke menfaatine olacağını vurguladı.’

Daha sonra söz alan Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Akyürek ilk olarak kabullerinden dolayı teşekkürlerini sundu. Ziyaret sebebini kazan kazan prensibiyle ticari ilişkilerin geliştirilmesi olarak tanımlayan Akyürek, ‘Gürcü iş insanları ülkemizdeki ticari faaliyetleri için odamıza başvurabileceklerini söyleyerek talep ettikleri sektörler üzerinden işbirliği yapılabileceğini söyledi. Bunun yanı sıra yaşana sorunlara da değinen Başkan, Türk Tır ve otobüslerine yazılan yüksek trafik cezaları, Tır parklarının Türkiye’de olduğu gibi devlet tarafından işletilmesi, Kemalpaşa’da bulunan Makriali Kilisesinin modernize edilerek ziyarete açılabilmesi konularından destek talep ettiklerini ifade etti. Oda hizmet binasında açılması yönünde bürokratik adımlarım tamamlanma noktasına gelinen Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğuna bağlı bir temsil ofisi açılması ile ilgili bilgi veren Akyürek bu çalışmayla sınıra daha yakın bir noktada hizmet verilmesinin sağlanacağını ifade etti.

İki oda arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi noktasında daha fazla mesai harcanması mesajının çıktığı ziyaret Hopa TSO tarafından yapılan sunumun ardından sona erdirildi.  

Gürcü ve Türk İşadamları Derneği (GÜRTİAD) Ziyareti:

Hopa TSO heyeti programın ikinci ziyaretini GÜRTİAD’ a gerçekleştirerek Başkan Celal Sancar, Başkan Yardımcısı Ömer Salur, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Melek, Yusuf Tosunoğlu ve Gürcistan’da faaliyet gösteren bazı Türk İş insanları ile bir araya geldiler.

GÜRTİAD Başkanı Sancar misafirlerine kısa bir hoş geldiniz konuşması gerçekleştirdi ve ardından dernek hakkında hazırlanan tanıtım sunumu gerçekleştirildi.

Hopa TSO heyetinin kendisini tanıtmasının ardından söz alan Akyürek ev sahipliği için GÜRTİAD yöneticilerine teşekkürlerini sundu.  Akyürek konuşmasında ‘Bizleri burada temsil ediyor işadamları ve bu kolay değil GÜRTİAD bunu layıkıyla yerine getiriyor. Süreklilik arz eden bir duruş dernekler için zordur. Kendi kaynaklarıyla tüm faaliyetleri sürdürüyor. Hopa TSO ICC ve Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odaları üyesi olan bir kuruluş. Kendi kaynaklarıyla yaklaşık 5 bin metre kareye kurulu hizmet odası var. Bölgede en çok bilgisine başvurulan odalar arasında yer alan akredite bir odayız. Oda olarak ilçemize ilk coğrafi işaret unvanını Laz böreği ile aldık. Şubat ayında DOKA ile tanıtım yapılacaktır. Bunun yanında 2015 sel felaketinde 11 can kaybı yaşandı ve 32ü bulunamadı. Buradan yola çıkarak HOPAK kuruldu. Akut benzeri bir yapı ve ildeki AFAD kadar donanımlı bir oluşum. TOBB tarafından büyük gördük.  Sarp Sınır kapısı TOBB tarafından modernize edildi ve Şubat ayında tamamen hizmete açılacak. Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Sayın Avtandil Mikatsadze ile sürekli bir iletişim halindeyiz ve Hopa TSO binasında Gürcistan başkonsolosluğu temsilciliği açılması talebi Gürcü yetkililer tarafından olumlu bulundu. Son olarak Kemalpaşa Makriali kilisesi ziyarete açılması projemiz var. İnanç turizmi kardeşlik hukukunu geliştirir ve ekonomi oluşturur. Sadece Hopa değil Karadeniz için önemli hizmet olur’ ifadelerini kullandı.

GÜRTİAD Başkanı Sancar ise ‘Dernekçilik gönül işi, hak ve hukuk içinde üyeleri temsil etmek durumundayız ve taşıdığımız sorumluluğun farkındayız. Tablo bizim için gurur verici. 90 üyemiz var. ICC Georgia ve Dünya Türk İş Konsey (DTİK) üyesi bir derneğiz. Kadınlar kolu aracılığıyla ve üyelerimizin sosyal faaliyetleri ile sosyal hayata dokunuyoruz. Elçiliğimizle birlikte her yıl 29 Ekim kutlamalarını coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Gürcistan’da Türkçe eğitim sunan Yunus Emre Enstitüsüne destek veriyoruz. Yatırım yapmak için gelen Türk vatandaşa hukuki ve mali konularda destek olmak en önemli konumuz’ konuştu.

Devam eden sohbette diğer katılımcılarda iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel konular hakkındaki değerlendirmelerini ifade etti. Karşılıklı takdim edilen sunumların ardından dernek ziyareti sonlandırıldı.

T.C. Tiflis Büyükelçiliği Ziyareti:

Günün son programı için Hopa TSO heyeti Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Sayın Fatma Ceren Yazgan tarafından makamlarında kabul edildi.

Misafirlerini makamında ağırlayan Büyükelçi iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Yazgan değerlendirmelerinde ‘Gürcistan ile toplum olarak birbirimize benziyoruz ve her daim sıkı ilişkilerimiz olmuştur. Gürcistan son dönemde Avrupa ile kimlik ve ticaret Amerika ile güvenlik ilişkileri geliştiriyor. Ülke pazarında önemli yerimiz var ama ticari olarak yerimiz sağlam değil, biz ilişkiye nasıl kolaylaştırırız ve sürekli hale getiririz onun çalışmasını yapıyoruz ülke çıkarlarımızı korumak en önemli hedefimiz. Son dönemde Haşhaş yüklü açığımız uzun süre bekletilmekte hayvan ithalatında sınırlaması geliyor hedefimiz sorunların kaynağını tespit etmek ve empati geliştirmek, yeni denklemlere göre hazırlıklı olmak. Gürcüler ihracatı artırmak, cari açık ve işsizliği azaltmak istiyor’ dedi.

Konuşmasına Hopa ile Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi noktasındaki önerilerle devam eden Büyükelçi ‘Turist rehberi Rusça, İngilizce ve Gürcüce hazırlanması çok önemli gelen turistin nereye gideceği nerede yiyeceğini bilmesi önemli bu konuda bir çalışma yapılmasını önerebilirim. Hopa geçiş noktası Batum ise turizm şehri. Hopa neden sadece geçiş noktası olsun? Yöresel tanıtım önemli bir konu örneğin yöresel müzik festivali yapılabilir. Hopa’da üretilip burada satılabilecek hangi ürünleriniz var? Bu noktalara odaklanılması önemli katkı sağlayacaktır.

Tüm bunların dışında FETÖ’cüler Gürcistan’da cirit atıyor haksız rekabet rüşvet ve benzeri işlerle ilgileniyorlar bunların yakalanması için tüm gücümüzle mücadele ediyoruz’ şeklinde sürdür.

Daha sonra söz alan Hopa TSO Başkanı Akyürek öncelikle kabullerinden dolayı Büyükelçiye teşekkürlerini sundu.  Akyürek değerlendirmesinde ‘ FETÖ konusunda vatanını seven herkes gibi bizlerde karşıyız onlara karşı üzerimizi düşen göreve hazırız. Mustafa kemal Atatürk’ün bu konuda çizdiği yol bizlerin rehberi olmuştur.  Turizmle ilgili söylediklerinize katılıyoruz. Hopa TSO olarak lojistik çalıştayı düzenleyen odalardanız. İşbirliği ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için temaslara devam ediyoruz. Hopa ve Kemalpaşa’da gayrimenkul satışı yasaklandı sınır güvenliği kapsamında. Bu konuda değişiklik yapılarak yabancılara gayrimenkul satışına yeniden izin verilmesini inşaat sektörü açısından talep ediyoruz. Turizmde yatak sayısı için çaba sarf ediyoruz marka otel zincirlerinden açılmasını sağlayacağınıza inanıyoruz. Yedi TURSAB belgeli firmamız var ve son dönemde restoran hizmeti sektörü gelişiyor. Ayrıca Laz böreği coğrafi işaretini aldık bu önemli bir kazanım oldu. İlçemizde bulunan Çağçağan Şelalesi tanıtamadığımız için turizme kazandırılamadı oda olarak bu çalışmalarımızı da sürdürüyoruz’ şeklinde konuştu.

Ziyaretin son bölümünde Büyükelçi Yazgan ‘Yerel gazeteciler ve önemli iş insanlarıyla Hopa’ya gelmeyi düşündüklerini ilçe ziyareti yapmayı planladıklarını ve ayrıca kadın girişimcileri Tiflis’te ağlamayı arzuladığını’ ifade etti.

Hopa TSO heyeti tarafından Sayın Büyükelçiye fincan takımı sunu yapılarak görevlerinde başarılar dilendi ve ziyaret sona erdirildi.

[Devamını oku...]

21
TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KATILIMIYLA TOBB’DA YAPILDI

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğindeki Türkiye Ekonomi Şurası; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları, OSB Başkanları ile çok sayıda iş insanının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Hopa TSO adına Meclis Başkanı Gökhan BIYIKLI ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK şuraya katıldılar. Şura’da iş dünyasının temsilcileri sorun ve çözüm önerilerini birinci ağızdan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar ile paylaşma imkânı buldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, cesur ve ezber bozan yeni yatırım hamlesinin Türkiye'yi küresel rekabette öne çıkaracağını belirtti. Hisarcıklıoğlu, "Bu tekerlek, bu tümsekte kalmayacak. Allah'ın izniyle yola devam edeceğiz. El birliğiyle Türkiye'yi yeniden tempolu büyüme sürecine kavuşturacağız." dedi

[Devamını oku...]

19
HOPA TSO GÜRCİSTAN TRABZON BAŞKONSOLOSUNU AĞIRLADI

 

Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze ve Yardımcısı Giorgi Qushitashvili bölgemize yaptıkları ziyaret kapsamında Hopa kaymakamı Abdurrezzak Canpolat ve Kemalpaşa kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar’ ı ziyaret ettikten sonra Hopa TSO yöneticileriyle bir araya geldi. Gerçekleştirilen sohbette Sarp gümrük kapısında yaşanan sorunlar ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılarak ticari hacmin arttırılması üzerinde görüşmeler yaptılar.

Daha sonra Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Kurul Üyesi Hakan Arslan ve Meclis Üyesi Meriç Burçin Özer, Hopa ve Kemalpaşa ilçe kaymakamlarının katılımı ile Gürcü misafirlerle birlikte akşam yemeği yenildi.

[Devamını oku...]

18
REEL SEKTÖR & FİNANS SEKTÖRÜ DİYALOG GÜÇLENDİRME TOPLANTISININ 12.Sİ ERZURUM’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) & Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Reel Sektör & Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantıları’nın on ikincisi Erzurum’da yapıldı.​ Yapılan organizasyona Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Kurul Üyesi Hakan Arslan ve Meclis Üyesi Muhammet Uzunkaya katlıdırlar.

[Devamını oku...]

11
İŞ YERİ SATIŞ DUYURUSU

 

Merkez Kuledibi Mahallesi Turgay Ciner Caddesi Bina No:6 Zemin Kat Bağımsız Bölüm No:2 adresindeki muhammen satış bedeli ve geçici teminat miktarları aşağıya çıkartılmış olan İşyeri Açık Teklif Usulü ile 16.01.2019 Çarşamba günü Hopa TSO Meclis Toplantı Salonunda satış ihalesi yapılacaktır.

SATIŞI YAPILACAK TAŞINMAZ

No

M2

Kat

Bağ. Böl.

Niteliği

 (TL/m2)

Muhammen Bedeli TL.

%10 Teminat

Şartname Bedeli

1

146,93

Zemin

2

Dükkân

8.000,00-TL

1.175.440,00-TL

117.544,00-TL

100,00-TL

 

Satış ihalesine ait taşınmaz mal satış şartnamesi 14.01.2019 tarihinden itibaren 100,00-TL karşılığında Hopa TSO idari birimden alabilirler.

[Devamını oku...]

09
SARP SINIR KASPISI MODERNİZASYONU %94 ORANINDA TAMAMLANDI

 Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri modernizasyonu %94 oranında tamamlanmış olan Sarp Sınır Kapısını ziyaret etti.

Meclis Başkanı Gökhan BIYIKLI, Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK, Başkan Yardımcısı Okan POYRAZ, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan ARSLAN ve Meclis Üyesi Tolga ÇAKIR’ ın yer aldığı heyet modernizasyon çalışmalarının sonuna gelinen Sarp Sınır Kapısına giderek saha incelemesi gerçekleştirildi. GTİ Sarp Müdürü Sayın İbrahim TOMBUL’ u makamında ziyaret eden heyet öncelikli olarak hayırlı olsun temennilerini ifade ettiler.

[Devamını oku...]

09
GÜRCİSTAN ULUSLARARASI YABANCI YATIRIMCILAR DERNEĞİ BAŞKANI ODAMIZI ZİYARET ETTİ

Gürcistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Başkanı Osman ÇALIŞKAN Odamızı ziyaret ederek Oda yöneticileri ile bir araya geldi.

Gürcistan’daki ekonomik gelişmeler yatırım ortamı ve sektör bazlı iş imkânları hakkında fikir alışverişinin gerçekleştiği görüşmede dernek faaliyetleri hakkında ÇALIŞKAN tarafından bilgi aktarıldı. Derneğe kayıtlı 16 adet yabancı firma bunların 12 tanesi Türk firması ve toplam yatırım 1.500 milyar dolar olduğu, firmalarda toplam 23.800 kişiye istihdam sağlandığı belirtti.

Toplantıya Meclis Başkanı Gökhan BIYIKLI, Yönetim Kurulu Başkanı Osman AKYÜREK, Yardımcısı Şükrü AYDEMİR,  kurul üyeleri Hakan ARSLAN, Yener BALKAYA ve Meclis Üyesi Tolga ÇAKIR katıldı.

[Devamını oku...]

09
HOPA TSO 2019 YILI ACAK AYI İLK PERSONEL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

      Hopa TSO personeli aylık olağan toplantısını 2019 yılı Ocak ayı ilk toplantısını Çarşamba günü Oda Genel Sekreteri Hamdi YILDIRIM başkanlığında meclis toplantı salonunda 10 personelin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantı gündem maddeleri, ‘Akreditasyon sistemi kapsamındaki çalışmalar hakkında personele bilgilendirilmesi, Geçiş belgesi verilerin değerlendirilmesi, Personel tutum ve davranışların değerlendirmesi ve Personel dilek ve temennilerin alınması’ maddeleri görüşüldü. Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrasında Genel Sekreter Hamdi YILDIRIM 2018 yılında personelin çalışmalarından memnun olduğunu dile getirerek 2019 yılının hepimize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesi temennisinde bulundu.

[Devamını oku...]

08
'HOPA LAZ BÖREĞİ’ COĞRAFİ İŞARETİNDE MUTLU SON
     Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının uzun uğraşlar verdiği Hopa Laz Böreğinin coğrafi işaretinin alınmasında mutlu sona ulaşıldı. T.C...

[Devamını oku...]

04
ARTVİN TİCARET VE SANAYİ ODALARI KORDİNASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 TOBB Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası toplantısına Cumhurbaşkanımızın ve Ekonomiden sorumlu Bakanların katılımıyla Ocak ayı içerisinde yapılacak toplantı kapsamında Artvin Ticaret ve Sanayi Odaları Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

[Devamını oku...]

04
HOPA TSO 2019 YILI OCAK AYI İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

 Oda Meclis Kurulu Gökhan BIYIKLI Meclis Başkanlığında 2019 yılı Ocak ayı ilk toplantısı meclis temsilcilerin katılımı ile meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya başlamadan önce Meclis Başkanı Gökhan BIYIKLI meclis üyelerin yeni yılını kutlayarak 2019 yılının sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı bir yıl olması temennisinde bulundu. 2 saat süren toplantıda 9 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantı gündeminde başka madde olmadığından Meclis Başkanı toplantıyı sona erdirdi.

[Devamını oku...]

03
HALKIMIZA MÜJDE

          2 yıldır beklediğimiz Sarp Kara Hudut Kapısı 04.01.2019 Cuma (Yarın) Saat 10.00’da yolcu ve taşıt giriş ve çıkışına açılacaktır.

Sarp Mülki İdare Amiri Mehmet Kemal AKPINAR’dan alınan bilgi yazısına istinaden son şekli verilen ve %94 tamamlanarak modernize edilen Sarp Kara Hudut Kapısı Bölgemiz ve Ülkemize hayırlı olsun.

[Devamını oku...]